Vlada Srbije je zacrtala cilj da obnovljivi izvori energije do 2040. godine čine 40% ukupne potrošnje energenata u našoj zemlji. Biogas čini značajan deo tog plana, donetog zbog smanjenja zavisnosti od uvozne energije, očuvanja životne sredine i poboljšanja energetske sigurnosti i efikasnosti. Opština Bojnik sada je postala deo te slagalice zahvaljujući Bioelektrani BojEn.
Direktor ove elektrane Đorđe Mančić ističe da je danas pušten u pogon pasterizator za higijenizaciju organskog otpada koji će omogućiti da kao reprometerijal za proizvodnju zelene energije bude korišćen organski otpad i da se na taj način očisti čitav jug Srbije od otpada koji se ovde generiše.
Ova elektrana razlikuje se od ostalih u Srbiji, naglašava Mančić po tome da se ne koristi samo silaža i organske biljke, već i otpad sa farmi i organski otpad i to u velikim količinama gde se jedan megavat struje pravi korišćenjem oko 50 tona otpada dnevno.
Mančić ističe da je ovo budućnost Srbije , a ova elektrana napravljena je po najviišim standardima po švajcarskom modelu.On naglašava da je saradnja sa opštinom Bojnik izuzetna.
Vrednost ove investicije je 5,5 miliona evra, a izgrađena je uz pomoć Vlade Švajcarske, Evropske unije i UNDP.
Mančić ističe da je u planu izgradnja još jednog objekta na ovoj lokaciji.
Na pittanje zašto je izabrao Bojnik on odgovara da voli ovaj kraj i da želi da učestvuje u njegovom razvoju.
U Srbiji trenutno postoji 28 elektrana na biogas, i gotovo sve se nalaze u Vojvodini. Ovo je svetao primer jer je Mančić iz Vojvodine.
Velika prednost bioelektrana je u tome što mogu da koriste gotovo svaki tip organskog otpada: stajsko đubrivo, biljni otpad i ostatke, otpad iz prehrambene industrije, otpad iz stočarstva. Naime, biogas nastaje razlaganjem organske materije i predstavlja mešavinu metana, ugljen-dioksida, vodonik-sulfida i drugih gasova. Ovi gasovi se onda upotrebljavaju za proizvodnju električne energije, ali i toplotne energije za grejanje domaćinstava i fabričkih pogona.
Elektrane na biogas su čista i obnovljiva tehnologija za proizvodnju električne energije. One mogu da doprinesu smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva i očuvanju životne sredine, a takođe i uštedi novčanih sredstava.