NA DAN KULTURE ISPLAĆENA PRVA RATA ZA PROJEKTE IZ OBLASTI KULTURE

Danas, kada se u svetu obeležava Međunarodni dan kulture, je iz budžeta grada Leskovca isplaćena prva rata za finansiranje projekata iz oblasti kulture (60% odobrenih sredstava) u iznosu od 6.810.000 miliona dinara od ukupno 12 miliona, koliko je ove godine opredeljeno za te namene.

Podsetimo, gradonačelnik Leskovca dr sci. med. Goran Cvetanović je u ponedeljak, u Svečanoj sali grada Leskovca, uručio 42 ugovora za finansiranje i sufinansiranje projekata iz oblasti kulture, kada se zahvalio svima koji promovišu grad Leskovac, jer je zahvaljujući njima i institucijama kulture, Leskovac grad kulture, grad sa dušom.

Na Dan kulture, podsećamo da se Leskovac prošle godine na konkursu za Prestonicu kutlure našao na mestu vice šampiona u konkurenciji sa većim gradovima koji su se našli iza Leskovca.

Grad Leskovac je, zahvaljujući kvalitetnim kulturnim dešavanjima, postao jedan od vodećih centara kulture u Srbiji. Sve institucije kulture u Leskovcu konstantno ostvaruju zapažene rezultate.

Leskovački kulturni centar proglašen je institucijom sa najvećim brojem kvalitetnih događaja u Srbiji u 2018. godini i jednom od najakivnijih i najboljih lokalnih institucija kulture u Srbiji, nakon Beograda. To potvrđuju i brojna dešavanja i manifestacije poput LAJFA, FAPORA, STRINGS-a, zatim likovnih kolonija, radionica, ali i značajnih izložbi poput grafika Salvadora Dalija i Pabla Pikasa.

Leskovački Narodni muzej je u prethodnih pet godina četiri puta proglašen najboljim u Srbiji. Aktuelna stalna postavka „Leskovac – Srpski Mančester (1878-1941)“, oslikava najznačajniji istorijski period grada Leskovca, period između dva svetska rata kada je turska kasaba na Veternici pretvorena u trgovački i industrijski centar Evrope. Zahvaljujući projektu Heterotopija, prostor oko muzeja sada je jedan divan istorijski, kulturno-umetnički kutak.

Narodno pozorište Leskovac svojim građanima priređuje kulturne aktivnosti koje su od velikog značaja za razvoj naše kulturne baštine. Njegovoj reputaciji doprinela je i rekonstrukcija objekta, rasvetno tonskog parka i umetničko-tehničkog dela, ulaganjem od 67,2 miliona dinara, čime je ovaj objekat postao jedan od najlepših hramova kulture u gradu. Važno je pomenuti i da je leskovačko pozorište čak tri puta osvojilo brojne nagrade na prestižnom festivalu Joakim Vujić, od toga 2020. godine čak 9 nagrada, čime su stvoreni uslovi da naš grad 2021. bude domaćin festivala (50. po redu), kada osvaja još 4 nagrade.

Narodna biblioteka „Radoje Domanović“ je krajem prošle godine bila domaćin stručnog skupa Biblionet, kada su se bibliotekari iz čitave Srbije okupili u našem gradu. Uredili smo i izgled našeg hrama knjiga – renovirana je matična Biblioteka u Leskovcu; promenjeni prozori na Dečjem i Pozajmnom odeljenju, renovirana Čitaonica, komletno adaptirano Dečje odeljenje, kao i sva izdvojena odeljenja.

Dobrim radom i nagradom može se pohvaliti i Istorijski arhiv koji je decembra 2020. godine proglašen najboljim i dobio je titulu Zlatni arhiv. Prostorije Arhiva adaptirane su 2015. i 2016. godine sa preko 2 miliona dinara.

Sve pomenuto je samo deo onoga što Leskovac postiže i nudi kada je kultura u pitanju, što ne čudi s obzirom na to da je kultura u Leskovcu postavljena na pijadestal i da se za ovu oblast danas izdvaja čak 9,3% od ukupnog budžeta grada.

Međunarodni dan kulture obeležava se 15. aprila u mnogim zemljama širom sveta u znak sećanja na taj datum 1935. godine kada je u Vašingtonu potpisan Sporazum o “očuvanju umetničkih i naučnih tvorevina i istorijskih spomenika”, koji je u međunarodnoj pravnoj praksi poznat kao Rerihov pakt.

Predlog da se ustanovi Svetski dan kulture izneo je 1931. godine slikar Nikolaj Rerih u begijskom gradu Brižu na konferenciji posvećenoj postizanju međunarodnog sporazuma o očuvanju kulturnog nasleđa.

Rerih je smatrao da je kultura glavna pokretačka snaga na putu usavršavanja ljudskog društva, video je u njoj osnovu za zajedništvo ljudi raznih nacionalnosti i veroispovesti. Tada je i postavljen osnovni zadatak Dana kulture: široki poziv lepoti i znanju.