Najvažnija tačka koja se našla pred odbornicima Gradske skupštine je budžet za 2021 godinu. Kako je u obrazloženju kazao gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović planirani budžet Leskovca za 2021. godinu iznosi 4,55 milijardi dinara, što znači da će biti za oko 150 miliona manji u odnosu na ovu godinu. Najviše prihoda naredne godine, kako je rečeno , planirano je od poreza na zarade – oko 1,7 milijardi, što je za 294 miliona više nego u 2020. godini. Sa druge strane, najveći deo rashoda otići će na plate zaposlenih u javnom sektoru i to oko 26,5 % planiranog budžeta.
Velika novčanu injekciju za gradsku kasu predstavljaće 498 miliona koji će stići od poreza na imovinu, a značajan prihod budžeta biće i plaćanje poreza na prihod od samostalnih delatnosti, oko 170 miliona, kao i porez na druge prihode od 116 miliona dinara. Tokom 2020. godine vršena je korekcija plana zbog povećanja broja obveznika i ozakonjenje nelegalnih objekata, što se odrazilo na povećanje prihoda. Sa ovom tendencijom će se nastaviti i u narednoj godini.
Porez na dobra i usluga biće oko 147 miliona, a na uvećanje ove grupe uticao je prihod posebne naknadne za zaštitu unapređenja životne sredine. Ovaj prihod je uredbom o kriterijumima za određivanje aktivnosti koji utiču na životnu sredinu postala obaveza za sva pravna lica i preduzetnike. Sa primenom ove uredbe se počelo 7. decembra 2019. godine, a zaduživanje po ovom osnovu iznosi 39 miliona dinara.
Prihodi od komunalnih taksi biće prema planu 57 miliona, baš kao i u ovoj godini. Kapitalno namenski transfer je planiran na 94 miliona, pre svega za energetsku sanaciju objekta javne namene, ali i za preradu otpadnih voda. Prihodi od dobara i usluga su planirani u ukupnom iznosu od 99 miliona, dok će novčane kazne, penali i oduzeta imovinska korist biti 35 miliona dinara, kazao je Cvetanović.
Pored prihoda, Grad Leskovac planira i prodaju pokretnosti i zemljišta u iznosu od 180 miliona dinara, dok je namera da se od prodaje poslovnih prostora inkasira 130 miliona, uz 50 miliona od prodaje zemljišta koje je u vlasništvu Grada Leskovca. Najveći deo rashoda otići će na plate zaposlenih u javnom sektoru i to oko 26,5 % planiranog budžeta, dok će se potrošnja u okviru društenih delatnosti za kulturu izvojiti 9%, za sport 5,4%, obrazovanje 16%, a za socijalnu zaštitu 4,7%.
Odbrnici su se pozitivno izjasnili i o Predlozima kadrovskog plana Gradskog ravobranilaštva , kao i istog plana Službe za budžetsku inspekciju. Data je saglasnost i na Sporazum o regulisanju međusobnog odnosa Grada Leskovca, odnosmno Apotekarske ustanove i raznih famaceutskih kuća koji se odnosi na rešavanje statusa ovog preduzeća i njegovih zaposlenih.
Odbornici su usvojili i predčoge odluka koje se odnose na osnivačke akte svih kulturnih ustanova . Pred lokalnim parlamentom našla su se i pitanja koja se odnose na Predlog odluke o delovanju Štaba za vanredne situacije, a data je saglasnost i na Predlog rešenja na izmene i dopune Programa korišćenja Budžetskog fonda za razvoj poljoprivrede. Na ovoj sednici van snage stavljene su van snage Odluke o sprovođenju javnog konkursa za imenovanje direktora JKP Toplana, Vodovod i Komunalac do obrazovanja nove komisije koja će odlučivati o ovim pitanjima, istovremeno je za predsednika Komisaije izabrana Jasminka Milenković . Na sednici Gradske skupštine razrešeni su i pojedini članovi Upravnih, Nadzornih i Školskih odbora i na njihova mesta izabrani novi.