Povodom 8. marta, Međunarodnog dana žena Žene za mir i  Mreža Žena Protiv Nasilja žele da ukažu na diskriminaciju nad ženama.

Povodom 8. marta, Međunarodnog dana žena, uz čestitke i odlučnost da istrajemo u borbi za ravnopravan položaj žena u društvu, Žene za mir i  Mreža Žena Protiv Nasilja  danas žele da podsete javnost i institucije na brojne primere u kojima  želimo da ukazemo  na  situacije  gde su žene, diskriminisane i neravnopravno tretirane članice društva.

Broj žena ubijenih u partnerskom i porodičnom nasilju ne smanjuje se značajno, a nadležne službe i  pravosudni organi često nemaju brz i adekvatan odgovor na nasilje nad ženama. Mreža Žena Protiv Nasilja  i stručna lica koja na ovaj način pružaju prvu pomoć žrtvama nasilja beleže sve veći broj poziva, ali izostaje pravovremena reakcija institucija.

Slučajevi seksualnog uznemiravanja i zlostavljanja sve su učestaliji, a kazna za počinioce tih teških krivičnih dela izostaje u odgovarajućem roku. Takođe, koliko je dugačak spisak grešaka u pojedinim medijskim izveštavanjima o  ovoj vrsti nasilja, toliko je kratak put do novog nasilja nad žrtvom i izostanka reakcije institucija na nepoštovanje niza zakona – od medijskih do onih o ljudskim pravima.

Radna prava žene u srpskom društvu ugrožena su najpre neprimenjivanjem postojećih zakona i ima bezbroj primera da ih poslodavci svakodnevno i nekažnjeno krše. Žene ostaju bez posla zbog trudnoće, negovanja dece ili roditelja, diskriminisane su zbog izgleda i godina, zarađuju manje i teže dolaze do rukovodećih pozicija.

Na kraju, podsećamo da je 8. mart i dan kada borba za političku, ekonomsku i socijalnu ravnopravnost mora da postane vidljivija, jer je neprestana i traži posvećenost čitavog društva. Ukoliko je društvo već odlučilo da ima nultu toleranciju na nasilje, a srpsko deklarativno jeste, onda je vreme da iz sve snage to u praksi i pokaže.