Danas je u leskovačkom Narodnom pozorištu održana svečana akademija povodom 75 godina postojanja Ekonomske škole Đuka Dinić.
Svečanoj akademiji prisustvovao je gradonačelnik Leskovca dr Goran Cvetanović sa svojim saradnicima.
„Sedam i po decenija Ekonomske škole Đuka Dinić su godine rasta, uzleta, koračanja u korak sa vremenom, a neretko i ispred svog vremena. Zbog svega toga, ova škola svih ovih godina zavređuje epitet jedne od najuspešnijih i najtraženijih škola u našem gradu. Privlačni obrazovni profili koji su garant sigurnoj budućnosti, ali i stručnost nastavnog kadra i kvalitet izvođenja nastave, recept su za veliki uspeh, a vaši uspesi su prepoznati od strane grada i zato ste na moj predlog zasluženo dobili Oktobarsku nagradu grada – Pohvalu, 2018. godine.Kao partneri na putu obrazovanja, svi mi imamo jedan zajednički cilj – da iz ove škole i u narednim decenijama, kao i svih ovih godina unazad, izlaze stručni i uspešni mladi ljudi kojima će se grad Leskovac ponositi. Zato ćemo nastaviti da i dalje radimo na unapređenju uslova za rad u ovoj obrazovnoj ustanovi. Kad i do sada, grad Leskovac će vam uvek biti pouzdan oslonac za svaku novu ideju i inicijativu i usmerenje ka tom zajedničkom cilju“, istakao je i čestitao Ekonomskoj školi, svim zaposlenima, a pre svega učenicima, Dan škole i 75 godina postojanja.
Direktorka Ekonomske škole Biljana Đorđević čestitala je svima dva praznika – Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave i jubilej škole, sedam i po decenija postojanja. Ona je istakla da danas Ekonomsku školu pohađa nešto više od 600 učenika, raspoređenih u 20-ak odeljenja i jedna je od retkih škola koja upisnu politiku realizuje u prvom krugu u punom obimu, a onda se traži i mesto više.
Kako je navela, ova škola je jedna od retkih čisto ekonomskih škola u Srbiji i to je garancija jedne dobre nastavne baze koja se nadograđivala tokom sedam i po decenija. Posebno je istakla činjenicu da je škola u poslednje vreme usmerena ka većem otvaranju i internacionalizaciji, pa će 15 učenika u okviru realizacije Erazmus plus projekta imati priliku da stručnu praksu obave u Solunu. Kao najznačajniji vid podrške školi istakla je podršku grada i zahvalila se lokalnoj samoupravi i gradonačelniku Cvetanoviću što prepoznaju značaj ove ustanove.
Ekonomska škola „Đuka Dinić” u Leskovcu osnovana je 17. avgusta 1948.g. odlukom Predsedništva Vlade NRS kao Državna trgovačka akademija. Svečano je otvorena 15.septembra iste godine. Već 1949.g. promenjen je naziv škole i ona postaje Ekonomski tehnikum, a ubrzo zatim, uredbom Vlade NRS i Ekonomska škola.
U nazivu škole je ime narodnog heroja Đurđeline Đuke Dinić. Na početku svoga rada škola je bila smeštena u zgradi današnje OŠ „Svetozar Marković”, odakle se ubrzo premešta u zgradu Gimnazije školske 1951/1952. godine, gde se i danas nalazi. Škola je bila u sastavu Obrazovno–ekonomskog centra u periodu od 1972.g. do 1988.g. otkada funkcioniše kao samostalna obrazovna institucija deleći zgradu sa Gimnazijom.
Ekonomska škola „Đuka Dinić” jedna je od retkih škola čisto ekonomske struke (među desetak u Srbiji), što je svojevrsna garancija kvaliteta stručnog obrazovanja, posebno kada se uzme u obzir činjenica da se baza stručnog znanja, izgrađivana duže od sedamdeset godina kroz generacije koje se smenjuju, upotpunjuje, širi i svake godine nudi sve kompleksnija, modernija i bogatija znanja kadrovima koji se školuju. Uspešne generacije učenika usmeravaju stručni i nadahnuti profesori, te su kontinuirani rad učenika i nastavnika doneli školi brojne nagrade, pohvale, pehare i priznanja, više prvih, drugih i trećih mesta na nacionalnim takmičenjima iz stručnih i opšeobrazovnih predmeta.
Kvalitet Ekonomske škole prepoznatljiv je po negovanju pozitivne atmosfere koja u školi vlada, dobrog etosa, uvažavanju učenika, prepoznavanju i razvijanju njihovih interesovanja i talenata, ozbiljnom pristupu nastavi u podsticajnom okruženju sa težnjom ka individualizaciji, što je sveukupan preduslov kvalitetnog modernog obrazovanja. Prioriteti škole su očuvanje najboljeg iz duge tradicije, ali i prihvatanje promena koje nameće nova upisna politika, kao i zahtevi tržišta.
Sve su ovo razlozi zbog kojih leskovačka Ekonomska škola radi pod motom „Škola koja se voli“ i u tom duhu proslavlja 75 godina postojanja i rada.
Ovom prilikom uručene su zahvalnice gradonačelniku Cvetanoviću za izuzetnu saradnju i nesebičnu podršku. zaslužnim pojedincima, institucijama, kompanijama, profesorima i učenicima.