Ovaj tužni skup započeo je opelom sveštenstva koje je predvodio jerej Jablanički hadži Ivan Marković.
Nakon toga delegacije opštine Bojnik, članova porodica strejanih,Vojske Srbije i Policije, delagacija Jablaničkog okruga i boračkih organizacija iz svih susednih i drugih opština položile su vence kraj spomenika streljanim rodoljubima.
U jednom danu bugarski fašisti ubili su više od 500 stanovnika pustorečkog kraja, a žrtve su bile žene, deca i stari. Prema istorijskim podacima to je bilo oko 90% stanovništva naselja Bojnik i Dragovac, a među streljanima je bilo i oko 90-toro dece, mnoga još uvek u naručju majki, što je jedan od najkrvavijih i najzverskih zločina u Drugom svetskom ratu.
Potomci streljanih ne zaboravljaju ove zloćine, a među njima je i Slavica Stevčevska iz Skoplja iz Severne Makedonije koja je svakog 17. februara na ovom mestu jer je porodično predanje da se ovaj događaj ne zaboravi i zavet.
Povelju živih koja ima poruku da se ovaj zloćin nikada ne može i ne sme izbrisati iz sećanja pročitao je predsednik Skupštine opštine Bojnik Mladen Đorđević.
Od prošle godine ova komemoracija je postala državna ceremonija kojoj je u ime Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja prisustvovao državni sekretar Zoran Antić.
Antić je u svom dirljivom obraćanju istakao da je narod pustorečkog kraja i u Prvom i Drugom svetskom ratu bio meta bugarske vojske.
Antić je postavio pitanje zašto se ovom događaju na nacionalnom nivou nikada nije pridala pažnja koju zaslužuje i kako je moguće da se predstavnici Bugarske nikada nisu izvinili za ovaj zločin.