Grad Leskovac je domaćin dvodnevne Međunarodne konferencija Festival prava i socijalne zaštite, “Zadržavamo pravo da hodamo uspravno”, u organizaciji Udruženja pravnika socijalne zaštite Republike Srbije „Argument“,
Otvaranju su prisustvovali gradonačelnik Leskovca dr sci. med. Goran Cvetanović, ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura, ataše za socijalna pitanja pri Ambasadi Austrije u Beogradu, Sarajevu i Podgorici Manuel Aigner, pomoćnica ministra za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja Slađana Marković Stojanović, direktorka Komore socijalne zaštite Sandra Perić, kao i brojni stručnjaci iz Austrije, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Govoreći o oblasti socijalne zaštite, gradonačelnik Leskovca dr sci. med. Goran Cvetanović istakao je najpre da je lokalna samouprava svojom Odlukom o socijalnoj zaštiti građana na teritoriji grada, predvidela mnoge usluge i prava iz ove oblasti, koje se finasiraju iz budžeta grada. Poslednja u nizu ovih usluga je Odluka o ostvarivanju prava na status roditelj – negovatelj.
„Ovom Odlukom, utvrđivaće se pravo na status roditelj – negovatelj jednom od roditelja za negu deteta sa smetnjama u razvoju, kod kojih postoji potpuna zavisnost od nege i pomoći druge osobe, sa ciljem zadovoljavanja osnovnih životnih potreba, usled čega roditelj nije u mogućnosti da ostvari prihode sopstvenim radom, jer je sve vreme u obavezi da bude sa detetom“, rekao je gradonačelnik Cvetanović i dodao da Grad Leskovac i te kako vodi računa o socijalnoj zaštiti, a samim tim i o ljudskim pravima, u prilog čemu govori podatak da je u budžetu za tekuću godinu opredeljeno 528 miliona dinara, a poređenja radi, 2012. godine izdvajanja su iznosila svega 88 miliona dinara.
Tatjana Macura, ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena, kazala je da Vlada Republike Srbije najveća sredstva iz budžeta opredeljuje za podršku najugroženijim kategorijama našeg društva.
„Iako smo u prošloj godini raspolagali sa veoma skromnim budžetom, uspeli smo da dve trećine sredstava opredelimo za prevenciju nasilja u porodici. Sa nešto više od 100 miliona dinara podržali smo preko 80 organizacija civilnog društva. Na osnovu analiziranih podataka dobijenih od Ministarstva unutrašnjih poslova, mogu da istaknem da je procenat ubijenih žena i muškaraca u slučajevima porodičnog nasilja u prethodnoj godini manji za 42 odsto. Ipak o ovom rezultatu ne možemo da govorimo sa ushićenjem“, rekla je ministarka Macura.
Ovaj skup je zaista dragocena prilika da naučimo jedni od drugih, da razmenimo već proverene strategije i da pronađemo nove pristupe, koji su izvan državnih okvira, rekao je Manuel Aigner, ateše za socijalna pitanja ambasade Austrije.
Najviše se ponosimo time da je u prošloj godini prihvaćena inicijativa za izmenu krivičnog zakonika i to unosom novog krivičnog dela, napad na zaposlene u socijalnoj zaštiti. Propisane su stroge kazne i ovo je jedan korak napred ka bezbednosti rada u ovoj oblasti. Ovim ćemo pravnu zaštitu dobiti po službenoj dužnosti, istakla je Julija Popović, predsednica Udruženja pravnika socijalne zaštite Argument.
Ovo je četvrti skup Udruženja pravnika socijalne zaštite Republike Srbije „Argument“, koji se održava u Leskovcu.