VAKCINALNI PUNKT IZ HALE PARTIZAN PRESELJEN U MALU SALU DOMA ZDRAVLJA

„Najvažnija je da na raspolaganju imamo sredstvo i jakog saveznika kojim se možemo boriti protiv korona virusa, a to je vakcinacija. Sve vakcine koje su na raspolaganju našim sugrađanima, a to su Fajzer, Sinofarm, Astra Zeneka, Sputnjik i Moderna, su prošle visoke standarde kontrole ispravnosti i bezbednosti. Koja god vakcina da se upotrebi, svaka je pouzdan i dobar izbor, i jedan korak više ka podizanju nivoa zaštite i zaustavljanju pandemije – rekao je danas gradonačelnik Leskovca dr sci. med. Goran Cvetanović prilikom obilaska vakcinalnog punkta koji je iz hale Partizan preseljen u malu salu Doma zdravlja na 4. spratu. Gradonačelnik je ovom prilikom ponovo apelovao na stanovništvo da se vakciniše, i naglasio da, iako vakcina ne garantuje potpunu zaštitu od zaražavanja, vakcinisana lica imaju blaže simptome kada se zaraze i lakšu kliničku sliku i izneo podatke o procesu vakcinacije na teritoriji Leskovca gde je prvu dozu primilo 55.222 odnosno 50,16%, dve 53.716 to jest 48,76%, a tri 29.291 što u procentima iznosi 26,61%.

Gradonačelnik je danas govorio o troškovima zdravstvenog sistema tokom kovida, te kazao, navodeći kao primer 25. januar 2022. godine, da je u Leskovcu tog dana samo za testove na postojanje korona virusa utrošeno milion i 24 hiljade dinara i to bez troškova antikovid terapije, rendgen grafije pluća kod pacijenata sa težom kliničkom slikom, laboratorijskih analiza, rad lekara, srednjeg medicinskog osoblja i pomoćnog osoblja u bolnici.

„Upravo ovi podaci su me naveli da ponovo pozovemo naše sugrađane da se vakcinišu, jer pored zaštite svog zdravlja, pomažu i zdravstveni sistem naše zemlje. Želim da se zahvalim svim zdravstvenim radnicima, jer neki od njih već dve godine rade u kovid bolnici i želim da svim predstavnicima medija zahvalim što stalno prenose naše apele.“

Nakon gradonačelnika na današnjoj konferenciji se obratio direktor Opšte bolnice Leskovac dr Nebojša Dimitrijević. Obavestio je javnost da od sutra u sistem kovid bolnice ponovo ulazi odeljenje onkologije zbog povećanog broja prijema:

„Ovaj talas je specifičniji u odnosu na ostale, zato što smo do pre nekoliko dana skoro isključivo imali pacijente starije dobi sa pridruženim bolestima koji su zahtevali lečenje na nekom non kovid odeljenju, ali pošto su pozitivni nisu mogli da budu hospitalizivani van kovid bolnice. Klinička slika zbog zaražavanja kovidom nije zahtevala hospitalizaciju, ali su zbog drugih bolesti morali biti smešteni u ustanovu. Sada imamo i mlađe pacijente koji će, zbog intenzivne nege, biti transportovani u bolnicu u Kruševcu, gde su i dalje angažovani naši lekari.“

Prim. dr Milan Petrović, upravnik kovid bolnice u Leskovcu, je potvrdio da tokom talasa omikron soja, hospitalizaciju zahtevaju uglavnom stariji pacijenti, u odnosu na delta soj kada je mlađa populacija bila dominantna:

„U prethodnom talasu je osam odeljenja bilo stavljeno u kovid sistem, sada su dva, a od sutra, kao što ste čuli pridružuje se i onkologija kao treće. Ukoliko se nastavi povećanje prijema, biće potrebno dalje širenje kapaciteta i angažovanje osoblja.“

Danas su se obratili i epidemiolozi, dr Ivan Sokolović ispred Zavoda za javno zdravlje i dr Časlav Nedeljković u ime Doma zdravlja Leskovac.

Dr Sokolović je rekao da je delta soj i dalje u cirkulaciji, te da nema opuštanja i ponovo pozvao na vakcinaciju naglasivši da se tim postupkom sprečavaju teški slučajevi bolesti.

Pomoćnik direktora Doma zdravlja dr Nedeljković je rekao da u kovid ambulanti radi osam lekara, da su u pripravnosti još dva i kazao da broj pregleda iznosi oko 350 i da nema povećanja u poslednja tri dana i apostrofirao da ne znači da će omikron soj i ubuduće davati laku kliničku sliku kao i da se moraju upućivati apeli za vakcinacijom jer dnevno ima datih između 50 i 70 doza što nije dovoljno.